Engelleri Kaldırmak Mümkün

Hem kurumsal hem de bireysel olarak eşitliği sağlamak için yapabileceğiniz çok fazla şey mevcut. Doğru faydayı sağlayabilmeniz için öncelikle gerçeklerle yüzleşmeli ve kabul etmeliyiz. Bunun yolu doğru bilgiden geçiyor. Hazırladığımız engelli dosyasını sizlerin ilgisine sunuyoruz. Engellerin ortadan kalktığı bir gelecek için el ele verebiliriz...

1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. Ve o günden beri, 3 Aralık “engelliler günü” olarak bilinmektedir.
T.C.Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nın sonuçlarına göre ülkemiz nüfusunun %12,29’unu engelliler oluşturmaktadır.Aileleriyle birlikte düşünüldüğünde yaklaşık 30 milyon vatandaşımız özürlülük olgusundan etkilenmektedir. Türkiye’de yaşayan Engelli vatandaşlarımız için kendi gücümüzü, bizler kadar konuya duyarlı diğer meslektaşlarımızla birleştirerek; kaynaklarımızı onların hayatlarını kolaylaştıracak projelere aktarmak istiyoruz. Bu kapsamda, yıl içinde gerçekleştireceğimiz farkındalık projeleri veya organizasyonlarla konuya dikkat çekerek fayda sağlamaya gayret göstereceğiz. Hazırladığımız dosyayı inceleyerek gerçeklerle yüzleşip yardımcı olabileceğiniz alanlar keşfedebilirsiniz. Lütfen engel 'siz' olmayın.

Türkiye'de Engelliler Dosyası'nı indirmek için lütfen tıklayınız