Türkiye'nin En İyi Şirketleri Belirlendi

Great  Place  to  Work  Enstitüsü tarafından düzenlenen Türkiye’nin En İyi İşverenleri araştırmasına 162 şirket katıldı. 84 şirketin aday olduğu araştırmada çalışan  odaklı yönetim anlayışı ile insani  dokunuşu yüksek kurum kültürüne sahip 32 şirket ödül almaya hak kazandı. Çalışmada; güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu gibi beş  Great  Place  to  Work  felsefesine ait boyut analiz edildi. Ödüller,  çalışan  sayısına göre 20-50, 50-250, 250-500, 500–2.000 ve 2.000 üzeri olmak üzere beş kategoride verildi.
20-50 Best Small Workplaces birincisi Canpa
En iyi işverenlerinin açıklandığı listede, “20-50 Best Small Workplaces” kategorisinde Canpa birinci sırada yer aldı. İkinci Udemy olurken, üçüncü sıraya Borlease Otomotiv yerleşti. 50-250 çalışan sayısı kategorisinde birinciliği Gittigidiyor/eBay göğüslerken, ikinci Johnson Wax, üçüncü Mercedes Benz Finansal Hizmetler oldu.Gittigidiyor/eBay, aynı zamanda özel ödül kategorisinde “Fırsat Eşitliği ve Kadınların Desteklenmesi” ödülü almaya hak kazandı.
250-500  çalışan  sayısı  kategorisinde AbbVie ilk sırada
250-500  çalışan sayısı  kategorisinin ilk sırasında AbbVie yer alırken, ikinci Novartis, üçüncü AstraZeneca oldu. 500-2000  çalışan   sayısı  kategorisinde 3M ilk sıradan listeye girdi. Decathlon ikinci, Sahibinden.com üçüncü olarak ödül almaya hak kazandı. AbbVie, “Yaşam Boyu Öğrenme” özel ödülünü de layık görüldü.
2.000 ve üzeri  çalışan  sayısı  kategorisinin lideri Vodafone
2.000 ve üzeri çalışan sayısı kategorisinde birinciliğe, aynı zamanda özel ödül kategorisinde Diversity ve İnsan Kaynaklarında Dijital Dönüşüm ödülü alan Vodafone layık görüldü. Hilton bu kategorinin ikincisi, Kuveyt Türk Katılım Bankası ise üçüncüsü oldu.
Listeye giren şirketlerde çalışanlarının %82’si şirketlerine güveniyor
En İyi İşveren unvanı alan şirketlerde çalışanların %82’si çok iyi bir iş yerinde çalıştıklarını ifade ediyor. Liste dışı kalan şirketlerde bu oran %65.  Great Place  to Work  modelinin 5 boyutunun derinlemesine incelendiği araştırmada; en düşük oran yüzde 71 ile hakkaniyet boyutu. En güçlü sonuçlar ise yüzde 84 ile gurur boyutu başlığında alındı.
Yöneticiler, çalışanlara insan olarak değer vermeli
Araştırma sonuçlarını değerlendiren Great Place to Work  Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Türkiye'nin En İyi İşverenleri; iş ve özel hayat dengesini koruyan, acil ihtiyaç halinde çalışanlarını destekleyen, fiziksel ve psikolojik sağlığı önemseyen uygulamaları başta olmak üzere tüm alanlarda liste dışı şirketlere göre daha iyi sonuç aldılar. Çalışanının şirkette aldığı pozisyona, şirket için ne yaptığına ve kim olduğuna bakmaksızın ‘Herkes için’ mükemmel iş yeri kültürü tasarlayan şirketler, ortalama düzeyde bir güven kültürünü sağlayabilmiş şirketlere göre daha hızlı büyüyor. Bir iş yerinin mükemmel olabilmesi için her şeyden önce  yöneticilerinin yetkin olmaları, söylediklerinin arkasında durmaları ve çalışanlara insan olarak değer vermeleri gerekiyor.” dedi.
2018 Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesi:
20-50 Best Small Workplaces
1. Canpa
2. Udemy
3. Borlease Otomotiv
5. Vector Barkod ve BilgiTeknolojileri
50-250  çalışan   sayısı  kategorisi
1. Gittigidiyor/eBay
2. Johnson Wax
3. Mercedes Benz Finansal Hizmetler
4. Socar
5. Doğuş Holding
250-500  çalışan  sayısı  kategorisi
1.  AbbVie
2.  Novartis
3.AstraZeneca
4.Magna Seating Türkiye
6.Boehringer Ingelheim
7.Nielsen Araştırma Hizmetleri
8.Hilti
10. Fevzi Gandur Group
11. Merck &  Sharp Dohme İlaç
12. Eczacıbaşı İlaç Pazarlama
500-2000  çalışan  sayısı  kategorisi
1. 3M
2. Decathlon
4. Glaxo Smith Kline
5. Hayat Varlık Yönetimi
1. Vodafone
2. Hilton
3. Kuveyt Türk Katılım Bankası
4. H&M
5. Turkcell Global Bilgi
Özel Ödüller:
Yaşam Boyu Öğrenme: AbbVie
İş-Yaşam Dengesi: Novartis
Fırsat Eşitliği ve Kadınların Desteklenmesi: Gittigidiyor /eBay
Diversity: Vodafone
Toplumsal Paylaşım: Hilton
İnsan Kaynaklarında Dijital Dönüşüm: Vodafone
Sektör Özel Ödülleri:
Finans'ın En İyi İşvereni: Kuveyt Türk Katılım Bankası
IT'nin En İyi İşvereni: Udemy
Pharma’nın En İyi İşvereni: AbbVie
Great  Place  to Work  hakkında: Great  Place  To Work  Enstitüsü, kurum kültürü konusunda uzmanlaşmış, 5 kıtada ve 60’tan fazla ülkedeki ofisiyle sektör ayrımı olmadan tüm ölçeklerdeki şirketlere mükemmel iş yerlerini inşa etmeleri, geliştirmeleri konusunda destek veren bir araştırma ve danışmanlık kurumudur.  Great  Place  to Work , 30 yılı aşkın süredir dünya çapındaki en iyi işverenleri belirlemekte ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktadır. Enstitü’nün her yıl 7 bine yakın işletme ve 16 milyondan fazla çalışanı dahil ettiği analizleri,  kurum kültürü alanında dünyada gerçekleştirilen en geniş çaplı araştırma olma özelliğini taşımaktadır.

Medya İlişkileri Danışmanı