ICT Smart Update'15

Vector Bilgi Teknolojileri tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve IT sektörü için bir gelenek haline gelen ICT Smart Update, “IT is Art” konsepti ile 26 Mayıs Salı günü Sakıp Sabancı Müzesi’nde The Seed etkinlik merkezinde, Hitachi’nin ana sponsorluğunda ve ünlü yazar, seslendirme sanatçısı Yekta Kopan’ın sunumuyla gerçekleştirildi.

Geleceğe yön veren, birbirinden değerli yerel ve küresel teknoloji şirketlerinin temsilcileri, kamu sektörünün önemli oyuncuları ve ülkemiz ekonomisine katma değer üreten yerel ve çok uluslu elit şirketlerin yöneticileri ICT Smart Update çatısı altında bir araya gelerek, gelişmeleri aktarma ve birebir görüşme yapma imkânı buldular.

Etkinliğin Ana sponsoru “ Hitachi”  tarafından sağlanan vale hizmet ile park sorunu yaşamayan konuklar; sponsor ve destek veren kuruluş bayraklarının refakat ettiği kırmızı halıdan geçerek  “IT Sanatçılarına” yakışır bir şekilde karşılandılar. Güzel hava ve Emirganın eşssiz boğaz manzarasını destekleyen klasik muzik dinletisi ile kahvaltısını gerçekleştiren katılımcılar güne güzel bir başlangıç   yapmış oldu.2.JPG
Ünlü yazar ve seslendirme sanatçısı Yekta Kopan Bilgi Teknolojilerin sektöründe yer alan şirket ve çalışanların sunmuş oldukları hizmet ve ürünlerin son kullanıcının direkt kullanımı veya yansıması ile oluşan hayat kalitesinde ki artışa vurgu yaparak, bilgi teknolojilerini üretenlerin, geliştirenlerin ve uygulayanların sanatçı kimliklerine atıfta bulundu. Yekta Kopan; Vector grubunun son 1 yıl içersinde almış olduğu  Deloitte, Great Place to Work ve B.I.D gibi uluslarası ödülleri  sahne’de takdim etti.

Günün açılış Konuşmasını Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği Yardımcı Başkanı Kubilay Erdoğan gerçekleştirdi.  Mobil Teknolojilerin Ekonomik Boyutu ve Geleceği üzerine önemli veriler paylaşan Erdoğan; Turkiye’nin gelişmeleri yakından takip ettiğini ve Dünya ile eş zamanlı olarak mobil teknolojileri daha fazla ücret ödeyerek kullandığını belirtti. Maliyetlerde gerçekleşecek düşüş ile Turkiye’nin ve Turkiye merkezli şirketlerin rekabet gücünün artacağını söyledi.

Hitachi Data Systems Türkiye Genel Müdürü Serdar Sayar  geleceğin şekillendirecek teknoloji olarak kabul edilen   “IOT” Eşyaların interneti ve sosyal inovasyon konularında 2020 yılına dikkatleri çekerek Hitachi’nin hazırlıklarını tamamladığını ve teknolojinin öncüsü olma misyonunu sürdüreceğini belirtti. Hitachi DS Türkiye Genel Satış Müdürü Tarık Ertuğrul, Hitachi’nin tüm sektörleri penetre eden çözümlerine vurgu yaparak büyük verinin saklanmasında en yüksek performanslı veri depolama sistemlerine sahip olduklarını ve bu durumun Gartner rapoları ile de tescillendiğini aktardı.

Zebra Technologies Türkiye Ülke Müdürü Can Tolu yıllar içersinde gerçekleşen yatırımlar ve satın alımlar ile birlikte Bilgi Teknolojileri sektöründe Zebra’nın inovasyon merkezi olmasına vurgu yaptı. Can Tolu; “ Tüm dünya çapında 4200 adet başvurulan-sahip olunan patent ve ürün araştırma geliştirme alanında çalışan 1700 mühendis ile genlerimizde inovasyon var “, dedi.

Bilgi Teknolojileri sektörüne globalde ve ülkemizde yön veren kuruluşlar arasında yer alan Panasonic, Wavelink, Trinoks, Altis ve Mantis’in gümüş sponsorluğu ile gerçekleştirilen etkinlikte, Samsung piyasaya yeni sürdüğü ürünlerle hediye çekilişlerine sponsor oldu.  

It is art konseptinde gerçekleştirilen etkinlik sektörün önemli STK’ları ve kuruluşlarının gücünü de arkasına aldığı gözlemlendi. Mobilsiad, Bilişim Teknolojileri Derneği, Türk-Amerikan İş Adamları Derneği ve Türkiye’nin en iyi işverenlerini belirleyen “Great Place To Work” enstitüsü temsilcileri de etkinlikte yer aldılar.