Demirbaş Yönetiminde Barkod Etiketinin Önemi

Demirbaş Yönetiminde Barkod Etiketinin Önemi

Demirbaş yöneticileri için temel şartlardan biri demirbaşların güvenliği ve kuruluş içerisinde izlenebilirliğinin sağlanmasıdır. Bu şarta ulaşmanın en yaygın yolu ise, duran varlık ya da sabit kıymet olarak da adlandırılan demirbaşların birer barkod etiketi ile kimliklendirilmesidir. Bu yöntemin en temel kullanım biçimi ise belli bir numaradan başlayarak artan sıralı etiketlerin uygulanmasıdır.

Hangi Demirbaşlar Etiketlenmeli?
Aslında bu Bilgi işlem departmanı ve kuruluşların idari ve mali işlerince verilmesi gereken bir karardır. Genelde ilk akla gelenler alım maliyeti yüksek, güven önceliği olan, içerisinde veri barındıran demirbaşlardır. Bunlar, binalar, araçlar, iş makineleri, elektronik ekipmanlar, masa üstü – diz üstü bilgisayarlar, server odaları, server ekipmanları, taşınabilir depolayıcılar, evrak sandıkları, değerli evraklar ve hatta akıllı cep telefonları olabilir.

Kullanılan demirbaş etiketi üzerinde ne tür veriler yer almalıdır?
Demirbaşlar üzerinde tek tip etiket kullanılacağından bu etiketin boyutları tüm demirbaşlar için yeterli olmak zorundadır. Bu özellik, etiketlerin üzerinde yer alacak olan veriyi de sınırlamaktadır. Genel kullanımda en çok tavsiye edilen ve kullanışı daha verimli olan şekli, etiketler üzerinde belli bir sayıdan başlayarak artan bir barkodun yer alması, bu barkodun içerisinde barındırdığı rakamların gözle görülebilir olarak barkodun altında yer alması ve demirbaşın ait olduğu firmanın adı ve logosunun etiket üzerinde yer almasıdır.

fats1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Hangi yüzeylerde ne tip etiketler kullanılmalıdır?

Hangi etiket türünün ya da baskı malzemesinin kullanılması gerektiğine demirbaşlarınızın bulunduğu ortam ve maruz kaldıkları koşulların incelenmesi sonucunda karar verilmektedir. Bu konuda Demirbaş takip sistemi çözümü satın aldığınız firma ya da sayım ve etiketleme hizmeti aldığınız firma size bu konuda danışmanlık vermelidir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz,

  • Açık alanda kullanılan demirbaşlar,
  • Toz, çamur, su, yağ gibi dış etkenler,
  • Kimyasal maddeler, temizlik malzemeleri,
  • Üretim noktalarında kullanılan demirbaşlar,
  • Aşırı soğuk, aşırı sıcak ortamlar,
  • Yapıştırılacak olan yüzeyin düz ya da pütürlü olması,
  • Plastik ya da metal yüzeyli demirbaşlar.
  • Demirbaş kimliklendirmede RFID kullanımı
  • Demirbaş yönetimindeki kullanımına bakılacak olunursa, RFID etiketler ile barkod etiketleri arasında tek kullanım farkı birinin okuyucu tarafından görülebilmesi diğerinin ise bir mesafeden barkodu görmeden okuyabilmesinden başka birşey değildir.

Demirbaş takibi projelerinde uygun yazılımlar ve başarılı firmalar ile çalışmak
Çalışmanın ardından raporlarınız ve demirbaşlarınıza ait sayısal değerler bulundukları noktalar bazında doğruluk kazanacaktır. Fakat en önemlisi elinizde bulunan verilerin sürekli güncel halde olması ve demirbaşlarınız gibi yaşayan veriler haline gelmesidir.

Bu aşamaya geçebilmek için yapmanız gereken tek şey güvenilir ve sağlam bir Demirbaş takip sistemi uygulaması sahibi olmaktır. Elde ettiğiniz veriler bir sistem üzerinde düzenli ve güncel olarak yaşamadığı sürece aynı çalışmaları defalarca yapmak zorunda kalabilirsiniz ve bu iş yükü, zaman kaybı, artı maliyet, kayıplarınızı demirbaş takip uygulaması satın alım maliyetinin çok üzerine çıkaracaktır.

Bu tip bir projenin sizin açınızdan verimliliğinin artması ve elde ettiğiniz verilerin herzaman kullanılabilir kalabilmesi için, uzun yıllardır edindiğimiz bilgi birikimi ve tecrübelerimiz neticesinde ortaya çıkan FATS Demirbaş Takip Sistemi ürünümüzü incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Vector A.Ş'nin iştiraki Trinoks Yazılım A.Ş'nin mühedisleri tarafından yazılmış FATS Demirbaş Takip Sistemi  yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda işletmede kullanılmaktadır.